SlovenskýEnglish

História futbalu

Začiatky futbalovej hry sa datujú okolo r. 1950, kde nadšenie o futbal rozvíjali učitelia vtedajšej osemročnej školy: Kontra Ján, Vološin Ján, Haburaj Pavol, Marcinský Pavol, Rusinko Ján a Staško Ján – vedúci žrebčinca. Prvými lastovičkami futbalu boli vysokoškoláci Juraj Bazár, Ján Jurov, Alojz Tkáč – súčasný emeritný biskup, ktorí vštepovali chlapcom základy futbalu a krásu tejto hry na provizórnom ihrisku na tzv. židovskom dvore.

Veľkou udalosťou v r. 1953 v Ohradzanoch bol ukážkový futbalový zápas medzi Tatran Humenné – Lokomotíva Humenné. Po tomto zápase začína veľký záujem o futbal. V r. 1955 vzniká prvé mužstvo: Pavol Karch, Ján Karch, Jozef Šichula, Andrej Jurov, Štefan Mariňák, Andrej Karch, Andrej Kazimír, Jozef Grec, Ján Hrehovčík, Ján Harvan, Ján Bazár, Albert Šudík, Andrej Jancusko, Cyril Klič st., Ján Tkáč, Rudolf Lušňák a zároveň založenie Telovýchovnej jednoty Sokol Ohradzany. Prvý zápas vôbec sa odohral v r. 1955 ako priateľský medzi dorastom Ohradzany – Hažín s výsledkom 3:1. Potom nasledovala séria turnajov medzi mužstvami Košarovce, Lukačovce, Ptičie, Brestov, Topoľovka, Lieskovec, Ladičkovce. V r. 1957 pri elektrifikácii obce pomáhali vojaci, ktorí s naším výberom chlapcov odohrali prípravný zápas s výsledkom 1:1. Prvé dresy – mandelínky, čieno-biele pruhované sa zachovali v pamäti vtedajších hráčov. Po založení JRD a vyvlastnení pozemkov od 15-ich súkromníkov vzniklo súčasné ihrisko. Najväčšiu zásluhu na tom mal Ján Melník.

Vznik TJ Družstevník Ohradzany a zároveň prvý súťažný zápas sa datuje ročníkom 1961/62 medzi TJ Myslina – TJ Ohradzany s výsledkom 1:2. Veľký obrat v histórii futbalu nastal v 2. polovici 60-tych rokov zásluhou učiteľa ZŠ Štefana Bednárika, ktorý vychoval dobrých hráčov. V r. 1965 – 1967 hralo iba mužstvo dorastu. Od r. 1967 opätovne hralo mužstvo dospelých, najprv v II. triede a v r. 1969 postúpili do vyššej okresnej súťaže. Základom mužstva a dlhoročnými hráčmi boli Štefan Polák, Štefan Kačmár, Anton Šudík, Anton Otavka, Ján Hrehovčík, Jozef Tkáč, Jozef Tkáč, Ján Klič, Jozef Bazár, Daniel Jancusko, Jozef Jancusko, Alojz Šudík, Ing. Andrej Otavka, Ján Melník, Milan Milčák, Jozef Weiss, Bartolomej Palša, Ján Otavka, Ladislav Riško, Ladislav Tkáč-Klič, Marián Tkáč. Po dobrých a kvalitných výkonoch našich hráčov v okresnej súťaži sme v sezóne 1974/75 postúpili do finále o pohár okresného futbalového zväzu, kde sme podľahli mužstvu Papín 2:1. História sa opakuje a po 36-ich rokoch terajšie futbalové mužstvo postúpilo do finále Pohára NEXIS FIBERS a.s. a ObFZ s TJ Košarovce. O kvalitných a vyrovnaných výkonoch súčasných hráčov svedčí aj to, že už 9. sezónu TJ Družstevník Ohradzany hrá I. triedu oblastnej futbalovej ligy.

Úspechy vo futbale dosiahli aj dorastenci účasťou v I. A triede v súť. ročníku 1986/87 a žiaci hrali krajskú súťaž v súť. ročníku 1987/88.

Že v Ohradzanoch sa hrá dobrý futbal, svedčí skutočnosť, že za vyššie súťaže hrali Ján Klič, neb. Jozef Tkáč, Hrubovčák Marián, neb. Gabriel Melník.

Veľkú zásluhu na rozvoji futbalu majú predovšetým organizátori, tréneri a ostatní členovia výboru, t.j.: neb. Ján Melník, neb. Jozef Grec, Jozef Weiss, Ján Melník, Miroslav Zdražil, Gabriel Mariňák, Jozef Bazár, Daniel Jancusko, Ján Tkáč pod záštitou Obecného úradu Ohradzany.

Vďaka patrí aj sponzorom, najmä Mgr. Danielovi Jancuskovi, Ing. Jozefovi Kondisovi a Štefanovi Kršiakovi.